W niedzielę, 4 czerwca, gościliśmy w Spichlerzu Basię Jędrzejczyk - prezeskę warszawskiego stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze". Stowarzyszenie Miasto jest Nasze liczy w chwili obecnej ponad 250 członków – warszawiaków, społeczników, niezwiązanych z żadną partią polityczną, za to w pełni zaangażowanych w sprawy naszego miasta. Sama Barbara w MJN działa od 2017 i jest zaangażowana w akcje związane z prawami pieszych, współorganizowała dwa marsze „Pieszej Masy Krytycznej” oraz Warszawski Festiwal Drzew Drzewarszawa. W MJN udziela się głównie w obszarze jakości powietrza i ochrony środowiska oraz w tematyce zrównoważonego transportu. Od 2019 członkini Zarządu, od 2021 przewodnicząca MJN.

Spotkanie w Grudziądzu było okazją do spojrzenia na rolę i działania organizacji pozarządowych z perspektywy europejskich miasta, takich jak Warszawa. MJN to jedna z czołowych organizacji kształtująca postawy obywatelskie i rolę strażniczą obywateli wobec władz, samorządowców czy też decyzji stołecznej administracji. Ich liderzy to często postacie znane w całej Polsce, udzielające się w różnych sprawach ważnych dla lokalnych społeczeństw. Doświadczenie Pani Prezes oraz aspiracje organizacji były niewątpliwą inspiracją dla lokalnych grudziądzkich NGO w skali "mikro", naszego miasta.

Spotkanie odbyło się w ramach formuły GRULAB - regularnych spotkań grudziądzkich NGO z liderami i organizacjami z całej Polski, dzięki którym wymieniamy się doświadczeniami, inspiracjami oraz planami, by rozwijać nasze społeczności lokalne. Kolejne spotkanie 2 lipca w godz. 14:00 - 16:00 z łódzką "Zupą na Pietrynie" - pretekstem do rozmowy będzie rola organizacji pozarządowych w sytuacjach kryzysowych oraz regularne wsparcie osób w kryzysie bezdomności.