28 czerwca w Spichlerzu 57 odbędą się kolejne warsztaty artystyczne pt. ARTgru, tym razem w technice wklęsłodruku. Czym jest wklęsłodruk? O tym przeczytasz poniżej.
Zajęcia odbędą się w godzinach 11:00-15:00. Prowadzą je dr Piotr Czyż oraz dr Oksana Budna-Kaczor, na co dzień pracownicy Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zapewniamy wszystkie materiały i wiedzę. Wystarczy zabrać ze sobą chęć do wspólnej pracy w twórczej atmosferze! Będą też kawa i ciastka oraz duża dawka uśmiechu. Zobacz jak było na poprzednich warsztatach w technice litografii: https://www.instagram.com/spichlerz57/reel/DKUhmOqsA5E/

By wziąć udział w warsztatach wystarczy się zgłosić. Możesz to zrobić w następujący sposób:


ANKIETA ONLINE

LUB
telefonicznie: (56) 451 04 36
mailowo: spichlerz57@um.grudziadz.pl
osobiście: Grudziądzkie Centrum Aktywizacji Społecznej „Spichlerz 57”, ul. Spichrzowa 57 Grudziądz

ZAPRASZAMY!
Liczba miejsc jest ograniczona (10) ale po wakacjach odbędzie się druga runda wszystkich warsztatów z serii Artgru. Zapisz się już dziś, a my poinformujemy Cię o kolejnych spotkaniach.
Organizator rezerwuje prawo do dokonania wyboru uczestników i uczestniczek spośród zgłoszonych osób w celu umożliwienia dostępu do projektu różnorodnej grupie osób.

Druk wklęsły (druk wgłębny/wklęsłodruk) – jeden z trzech podstawowych sposobów druku (obok druku płaskiego i druku wypukłego), stosowany zarówno w grafice warsztatowej, jak i poligrafii. Druk wklęsły polega na tym, że miejsca drukujące są położone poniżej miejsc niedrukujących. Farba drukowa pokrywa najpierw całą formę drukową, po czym z miejsc niedrukujących jest zabierana raklem, a następnie farba pozostawiona w zagłębieniach jest przenoszona na podłoże drukowe. W technikach druku wklęsłego formy drukowe mają większą wytrzymałość w porównaniu z technikami z dwu pozostałych podstawowych sposobów druku, a co za tym idzie, możliwe jest drukowanie większych nakładów z jednej formy drukowej a często jest ono także szybsze.

Zaangażowanie w warsztat kadry Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Katedry Grafiki pozwoli na kompleksowe zapoznanie się uczestników_czek warsztatów z tą technologią oraz wspólne wypracowanie wartościowych grafik, które mogą być używane np. w postaci pocztówek, nadruków na torbach czy koszulkach promujących kulturę i dziedzictwo miasta czy Regionu.

Warsztat jest jednym z cyklu sześciu w ramach projektu Artgru. Celem głównym projektu jest wzbogacenie życia kulturalnego Regionu o wartościowe wydarzenia artystyczne i kulturalne, ułatwienie mieszkańcom i mieszkankom (w tym tym nowym, z doświadczeniem migracji i uchodźctwa) dostępu do dóbr kultury, promocja i upowszechnianie kultury i sztuki oraz jej dokumentowanie, rozwijanie oferty edukacji artystycznej i kulturalnej skierowanej do różnych grup wiekowych i społecznych, podtrzymywanie i wzmacnianie tożsamości oraz tradycji regionalnej.

W tym roku uruchomiliśmy więc serię sześciu warsztatów edukacji artystycznej i kulturalnej w Grudziądzu, dla mieszkańców i mieszkanek miasta, skupionych wokół dziedzictwa historycznego i kulturalnego miasta oraz Regionu; zakończymy je wystawą/wernisażem grafik w technice sitodruku warsztatowego, litografii i wklęsłodruku stworzonych podczas serii spotkań.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach realizacji zadania publicznego związanego z realizacją zadań Samorządu Województwa w latach 2024-2025 w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz ze środków budżetu Gminy-miasto Grudziądz w ramach zadania publicznego „Razem w Spichlerzu 57„.